Döner kapılar ebatlarına göre üç veya dört kanat şeklinde yapılmaktadır.
Özel kıl fırçaları sayesinde istenmeyen toz,pislik.sinek gibi cisimlerin içeriye girmesini engellemektedir.
Döngü sistemi yerden yüksek olduğu ve kovanlı rulman sistemi ile çalıştığı için toz kir ve sudan etkilenmemektedir.
İstenilen ral renginde veya naturel eloksal olarak imalatı yapılabilmektedir.
Mekanik olarak kilitlenebilir.
Kanat camları ve yan bombeli camlar 4+4 lamine camdan yapılmaktadır
Otomasyon sistemi 2 adet micro radar ünitesi ile birlikte hareketleri algılayıp kapıyı herekete geçirir.Ve dönü bittiğinde herekete başladığı noktada turunu tamamlayıp durur.
Elektrik kesintisinde manuel olarakta kullanılabilir.
Emniyet sistemi olarak topuk sensoru ve sıkışma emniyeti bulunmaktadır.

Döner kapı kullanımının hava ve enerji ilişkisi ile ilgili araştırmalar 1936 yılında Van Kannel’ın döner kapı şirketinde çalışan M. Simpson tarafından yapılmıştır. Simpson ’un çalışmalarını 1961 yılında Schuturum ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar izlemiştir.döner kapı

En son olarak da günümüzde 2003 yılında Schijndel ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmalar izlemiştir.

Bu çalışmalar bir döner kapı tarafından aktarılan hava ve ısı miktarının ayrıntılı ölçümlerinin sağlanması üzerine odaklanmıştır.

Bu çalışmalar sonucunda mühendislere aktarılan hava miktarı ile ilgili önemli veriler sağlanmıştır. Ne yazık ki bu çalışmalar hiçbir tasarımda referans olarak kullanılmamaktadır.
Buna rağmen yukarda adı geçen çalışmalardan faydalı sonuçlarda çıkarılmıştır.

Ancak bu sonuçlar dört bölmeli ikiye iki metre olarak adlandırılan kapı tiplerine özgüdür. Bu ölçüler dört bölmeli kapılar için standart olarak görülmekteyse de bu artık günümüzde söz konusu değildir.

Londra’daki İmperial inşaat ve çevre mühendisliğinde yürütülen bir çalışma döner kapının hava trafiğini nasıl etkilediği daha iyi gözler önüne serilmektedir.

Döner kapılardan hava akımı kaçağı veya ısı kaybı kapı contalarının zayıflaması sonucunda oluşmaktadır.

Bu sızıntılar açılıp kapanmanın bir sonucu olduğunu Zmeureanu ve arkadaşları araştırmıştır. Bu çalışma sonucunda sızıntıyı önlemek için kapı contaları ve muhafazası periyodik olarak değiştirilmesi gerektiğinin sonucuna varmıştır.

Başka bir çalışma ise döner kapıdan sızıntıların oranı için tahmini tablolar yaptı. Bu çalışmalarda elde edilen tablo eğrileri kaçak oranın tahmin etmek için kullanılır oldu.

Bu tip tasarım eğrileri halen A.B.D.’inde döner kapılar için hedef kaçak oranlarının temelini oluştururlar.

Döner Kapı Nerelerde Kullanılır?
Çok katlı yüksek binalarda özellikle kullanılan döner kapılar, alışveriş merkezleri, hastaneler, adliye gibi kamu kurumlarında özellikle kullanılmaktadır.

Genelde pek çok mağazada da döner kapı kullanımına rastlanmaktadır. Laboratuvar gibi yerlerde de güvenlik açısından kullanımı oldukça yaygındır.

Gökdelenler dizayn edilirken kısa bölmelerden oluşturulmasına dikkat edilmekte, buralarda da döner kapı ile oluşabilecek yüksek hava akımının gücünü kesmekte, aynı zamanda hava sıcaklık değişimini de kontrol etmektedir.

Modern döner kapılar acil durumlarda her iki yöne de dönmesini engelleyen güvenlik kilidi açılır.

Normal zamanlarda döner kapı her zaman kapalı durumdadır ki soğuk hava ve rüzgârın bina içerisine girmesine izin vermeyip ısıtma giderlerini düşük tutmaktadır.

Döner Kapı Çeşitleri?
Döner kapı ayrıca kapı arasındaki boşluğu yeterince küçük tutularak bina güvenlik unsuru olarak da kullanılabilmektedir.

Bazen döner kapı tek yönlü trafik için tasarlanmıştır. Buna çok kullanılan bir örnek havaalanındaki güvenlik noktasındaki giriş çıkışlardaki kontrol noktasıdır.

Bazı kapılarda yanlış taraftan girildiğinde uyarı verecek sensörlerle donatılmıştır. Kapı yanlış yöndeki kişiyi geri döndürürken aynı zamanda güvenliğe de haber vermektedir.

Metrolardaki giriş ve çıkışları sağlayan turnikeler de aynı mantıkla ücret ödemeden insanların geçişini engelleyen yapılardır.

Aynı benzer yapılarda spor stadyumu gibi girişi kontrollü çıkışı serbest olan yerlerde kullanılmaktadır.

Döner Kapı Fiyatı
döner kapıları hemen hemen pek çok yerde var olan ihtiyacı karşılamak için özelleştirilebilen yüzlerce modeli mevcuttur.

Güzel ve zarif döner kapı modellerini otomatik, klasik ve güvenlik seçenekleri ile Türkiye’nin her yerinde aynı zariflik ve güzellik halinde bulabilirsiniz. kapılarının kalitesi ise hiçbir şekilde tartışılamaz.

döner kapı fiyatı tüketicinin istekleri göz önünde bulundurularak olabilecek en ekonomik bir haldedir. Kullanılan yere ve modele göre fiyatlar değişmekle birlikte kalitesi her zaman aynı kalmaktadır.

Yılların vermiş olduğu mühendislik deneyimi ürün ve hizmetlerimizin üstün kalite standartlarını oldukça yukarılara çekmektedir. Bu kaliteyi oldukça ekonomik bir şekilde almanız için yapmanız gereken sadece bizimle irtibata geçmenizdir.

Döner Kapı Tarihi
İlk 1881 yılında Almanya’da döner kapı patenti soğuk havayı geçirmiyor diye verilmiştir. Daha sonra 1888 yılında Philadelphia’da Van Kannel adında biri fırtına kapısı olarak patent almıştır.

Patent dosyasında bulunan çizimlere bakıldığında eşdeğer üç kanattan oluşan döner kapı resmedilmektedir.

Ayrıca şu notlar da göze çarpmaktadır; kapı menteşeli yapısı üzerinde sayısız avantajlara sahip olup gürültüsüz olup bina içine rüzgâr, kar, toz, yağmur girişini engeller.

Ayrıca kapının çarpma olasılığı yoktur, rüzgâr tarafından açılması da mümkün olmayıp aynı anda insanlar hem girip hem de çıkabilirler.

Patentte ayrıca sokak seslerinin de dışarda kaldığından bahsetmektedir. Patent daha sonra uzun nesnelerin nasıl geçeceğini anlatmaktadır. Van Kannel’ın fobisi yüzünden patent kendisini döner kapı olarak betimlemez.

1889 yılında dünyanın ilk ahşap döner kapısı Manhattan’daki Times meydanında bir restorana kuruldu.

Daha fazla ürün çeşitleri için otomatik kapı linkine bakmanızı diğer çeşit fotoselli kapı ürünüze göz atmanızı önerebiliriz.

Comments

No comment yet.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir